عنوان پروژه: کانکس خدمات کاهش اسیب

مجری: موسسه سیمای سبز رهایی

با مشارکت: شهرداری تهران و سازمان بهزیستی استان تهران

تاریخ شروع: ۱۳۸۸

مدت زمان: ادامه دارد

گروه هدف : افراد اسیب دیده اجتماعی (دارای اعتیاد و کاتن خواب)

 

کانکس خدمات کاهش آسیب

چکیده پروژه

ارائه خدمات کاهش آسیب اعتیاد، متناسب با شرایط زمانی، مکانی و همچنین نیاز مددجو متفاوت است. در بسیاری از موارد مددجویان امکان و یا تمایل مراجعه به گرمخانه ها را ندارند. در موارد دیگر پاتوق های معتادین در جاهای بسیار دور از دست رس قرار داشته و این موقعیت مکانی، خدمات رسانی به آنها صرفا در قالب گشت را دشوار می کند. پروژه کانکس با هدف خدمت رسانی به این گروه از مددجویان آغاز و هم اکنون در شهر قدس دایر و از ساعت ۸ الی ۱۴ به مراجعین خدمات می دهد.خدماتی که در قالب پروژه کانکسیاری ارائه می شود، می‌شود شباهت زیادی به خدمات ارائه شده در «دی‌.آی.‌سی» دارد با این تفاوت که به دلیل پرتابل بودن کانکس امکان جابجایی آن بر اساس نیاز وجود دارد. خدمات کاهش آسیب کانکس با دو هدف و در دوحوزه خدمات مشاوره ای و انگیزشی و خدمات عینی و حیاتی انجام می شود.

معرفی پروژه

تجمیع خدمات این دو حوزه به قرار زیر است:

 

 آگاهی بخشی به مصرف‌کنندگان مواد، افزایش آگاهی خانواده های آنها و کسانی که به صورت خانوادگی مصرف کننده هستند، ارتباط میان گروه‌های خودیاری، کاهش شیوع خونی هپاتیت B و C و HIV در معتادان تزریقی، آموزش نحوه تزریق بهداشتی و ارایه سرنگ، کاهش تزریق در سوء مصرف‌کنندگان تزریقی، ارجاع به مراکز درمانی و ارایه خدمات رفاهی در حد امکان، مصاحبه انگیزشی، تأمین

بهداشت جسمی، تأمین یک وعده غذا و پوشاک و ارجاع به کلینیک‌های مثلثی برای انجام تست هپاتیت و ایدز از جمله وظایف مراکز گذری است. شیوه کار به این صورت است که بعد از تهیه گزارش مددکاری، سوزن و سرنگ استریل به معتادان تزریقی ارایه می‌شود. سپس فرم ثبت اطلاعات تعویض سوزن و سرنگ و وسایل تزریق به فرد ارائه شده و فرد تحت درمان قرار می‌گیرد.همچنین در ایام اپیدمی کرونا ارائه آموزش‌های پیشگیری از کرونا و توزیع اقام بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، پد الکلی، ضدعفونی کننده و …از جمله خدمات این مرکز بوده است.

هدف از انجام پروژه کانکس تلاش در راستای نجات زندگی کسانی است که با زیستن در گودال ها و چاله ها و همچنین زندگی در آلونک های سرد و تاریک و نمور، به واقع قصد کشتن خود را دارند. این باور چندان دور از واقعیت نیست که کارتن خواب های اصطلاحا ته خطی، گودال نشینان و قبرخواب ها که نشانی از حیات و زندگی به چهره ندارند، بعید است به سلامت و بهبودی بازگردند، با این وجود اما، نمی توان منکر انسان بودن و حتی شهروند بودن آنها شد و اجازه داد از سرما، خماری، آلودگی، گرسنگی و ایدز تلف شوند. «کانکسیار» موسسه سیمای سبز رهایی، تلاش دارند تا جایی که ممکن است این افراد را به گرمخانه ها هدایت کرده و از کاهش آسیب هایی وارده بکاهد، و در صورت عدم موفقیت در مشاوره، با ارائه غذای گرم و پوشاک و پک های بهداشتی حداقل از مرگ و از اینکه بدن های نحیفشان طعمه جانوران شود، نجاتشان دهد.

عکس هایی از پروژه