عنوان پروژه: مرکز کاهش آسیب مردان

مجری: سیمای سبز رهایی 

با مشارکت: سازمان بهزیستی

تاریخ شروع: ۱۳۸۵

مدت زمان: ادامه دارد

گروه هدف: مردان

مرکز کاهش آسیب مردان

چکیده

اصطلاح کاهش آسیب برای نخستین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی در خصوص سیاست ها و برنامه هایی که با هدف کاهش عواقب و عوارض ناگوار ناشی از مصرف مواد مخدرانجام می شدند، اطلاق شد. خدمات کاهش آسیب‌های مصرف مواد در واقع به مجموعه اهداف قابل دسترسی اطلاق می شودکه بدون نیاز به کاهش یا توقف مصرف مواد در افراد معتاد، عوارض مصرف مواد مخدر خاصه رفتارهای پرخطر افراد وابسته به مواد را کاهش می دهد. دغدغه اصلی این طرح و این پروژه، ترک دادن مصرف کنندگان مواد مخدار نیست، هرچند در صورت تمایل افرد، موسسات فعال در پروژه، از مساعدت در راستای درمان کامل مصرف کنندگان دریغ نمی کنند  اما تکیه اصلی پروژه فراهم کردن بستری برای زیست بهتر فرد در خانواده و جامعه و خارج کردن مصرف کننده از زنجیره آسیب های مرتبط با مصرف مواد مخدر است. موسسه سبز رهایی یکی از مراکز کاهش آسیب است که با سابقه بیش از یک دهه در این حوزه، توانسته خدماتی موثری به افراد درگیر اعتیاد ارائه دهد.

معرفی پروژه

هدف اصلی پروژه و برنامه های کاهش آسیب در موسسه « سیمای سبز رهایی» همان طور که پیشتر گفته شد، در واقع ترک دادن فرد نیست، کاری که در این پروژه انجام می شود،

کمک به فرد در جهت آگاهی از رفتارهای پرخطر مربوط به اعتیاد و ارائه راهکارها و ابزارهایی جهت کاهش عوارض این خطرات برای فرد و جامعه است.  برنامه های کاهش آسیب از طریق ارائه خدماتی چون روش های تزریق سالم و رفتار سالم جنسی بی خطر، جایگزینی ماده مصرفی فرد با مواد کم خطر تر، تعویض سرنگ و سوزن، توزیع کاندوم، مواد ضد عفونی کننده و خدمات حمایتی، به فرد درگیر اعتیاد کمک می کند که در شرایط بهتری زندگی کرده و آسیب کمتری به خود، خانواده و جامعه اش وارد کند. اجرای پروژه های کاهش آسیب از این حیث دارای اهمیت است که با خارج کردن فرد از چرخه آسیب و دور کردن او از فضاهایی جرم خیز و بزه کارانه، ضمن کمک به تحقق سلامت اجتماعی، بستری فراهم می کند تا فرد با قدرت و توان بیشتری به زندگی عادی برگشته و حتی تصمیم به درمان بگیرد . در کنار این وجه اجتماعی، خدماتی چون در اختیار قرار دادن سرپناه و محل امن برای خوابیدن، گشت سیار و ارائه پک های بهداشتی به همراه آموزش استفاده در خصوص پیشگیری از ایدز، گامی هم در راستای پیشگیری و  کنترل امراض مقاربتی از جمله ایدز است.

نتایج و دستاوردهای اجرای پروژه کاهش آسیب از مشاهده اثر گذاری مرکز DIC   به عنوان مهم ترین بخش پروژه آسیب، مشهود است. محافظت از معتادان پرخطر و در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند ایدز و هپاتیت از طریق دریافت سرنگ  کاندوم رایگان و همچنین دریافت آموزشی های خاص رفتارجنسی پرخطر، کاهش سطح اعتیاد تزریقی و تبدیل آن به اشکال کم خطر مصرف مواد مخدر،  دادن سرپناه و محیط امن برای اقامت موقت به بی خانمان ها و به همین اعتبار محافظت از این افراد در برابر خطرات خوابیدن در پارک و خیابان، و به صورت کلی لحاظ کردن حقوق  انسان افراد مبتلا به آسیب اعتیاد از جمله دستاوردهای چشمگیر پروژه کاهش آسیب در مرکز سبز رهایی است.

عکس هایی از پروژه