بلای اعتیاد و تولد هزاران نوزاد معتاد

بلای اعتیاد و تولد هزاران نوزاد معتاد

بلای اعتیاد و تولد هزاران نوزاد معتاد

آمارهایی درباره وضعیت اعتیاد در ایران منتشر شده است. آمارهایی که از افزایش اعتیاد در بین زنان و دختران ایران حکایت دارند. گرایش به مصرف مواد مخدر در بین کارگران ایران نیز به شکل نگران کننده‌ای افزایش یافته است. این آمار تکاندهنده را حمیدرضا صرامی، مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار خبرگزاری ایسنا گذاشته است.ده درصد معتادان ایران را زنان تشکیل می‌دهند. نرخ اعتیاد زنان ایران در قیاس با آمار بین‌المللی کمتر از متوسط اعتیاد در بین زنان کشورهای دیگر است. بر اساس آمار بین‌المللی، ۳۳ درصد معتادان و مصرف کنندگان مواد مخدر را زنان تشکیل می‌دهند. اما این صرفا یک سوی سکه است.
آن سوی سکه که باعث نگرانی عمومی شده، آماری است که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر منتشر شده است. بر اساس این آمار نرخ اعتیاد بین زنان و دختران ایران در حال افزایش است.افزایش میزان مصرف مواد مخدر در بین زنان و دختران ایران پیامدهای ناخوشایند دیگری نیز دارد. از آن جمله است افزایش گرایش به مصرف مواد مخدر بین زنان باردار.
حمیدرضا صرامی در همین رابطه اعلام کرده است که سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در ایران متولد می‌شوند. به این ترتیب، نیم‌درصد از زنانی که هر سال باردار می‌شوند، نوزاد معتاد به دنیا می‌آورند.مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در توضیح علت‌های گرایش زنان و دختران ایران به مصرف مواد مخدر عوامل متعددی را بر می‌شمارد. به باور او الگوهای نامناسب تربیتی، فقر و نابسامانی‌های اجتماعی از جمله علت‌های موثر در افزایش گرایش دختران به اعتیاد است.افزون بر آن دسترسی آسان به مواد مخدر نیز در گسترش اعتیاد در ایران موثر واقع شده است.
الگوهای مصرف مواد مخدر
صرامی از چهار الگو برای مصرف مواد مخدر در ایران سخن می‌گوید. به باور او، ورود انواع جدید روان‌گردان‌ها باعث کاهش مصرف تریاک و روی آوردن به ماری‌جوانا و شیشه شده است.
بر اساس آمار ستاد یاد شده، تریاک کماکان ۵۳ درصد مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص می‌دهد. در کنار این الگوی مصرف مواد مخدر، الگوی دوم مصرف روان‌گردان‌ها شامل حشیش، گل و ماری جوانا می‌شود که چیزی در حدود ۱۲ درصد اعلام شده است.مصرف شیشه با ۸ درصد الگوی سوم استفاده از مواد مخدر است و الگوی چهارم با ۷ درصد میزان مصرف متعلق به هروئین می‌شود.صرامی اعلام کرده است که تولید حشیش و ماده گل در افغانستان افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. به این ترتیب، تولید این مواد مخدر در افغانستان از ۴ هزار تن به ۹ هزار تن رسیده است.
افزایش مصرف مواد مخدر در خوزستان و گلستان
در استان‌هایی که با مشکلات اقتصادی و اجتماعی بیشتری روبه‌رو هستند، میزان گرایش به مصرف مواد مخدر بالاتر از میانگین کل ایران است.مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در گزارش خود لیستی از این استان‌ها منتشر کرده است. این استان‌ها عبارتند از خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان.میزان مصرف مواد مخدر در این ۹ استان بیش از میانگین نرخ ۵،۴ درصدی کل کشور کشور است. صرامی در عین حال اعلام کرده است که مصرف مواد مخدر در میان کارگران ایران به گونه نگران کننده‌ای افزایش یافته است.بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیش از ۲۲ درصد کارگران ایران از مواد مخدر استفاده می‌کنند.
در برخی از نقاط کشور میزان مصرف مواد مخدر در میان کارگران از این رقم نیز بیشتر است. بر اساس همین آمار، میزان مصرف مواد مخدر در بین کارگران استان خراسان رضوی حدود ۳۲ درصد اعلام شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *