فعالیت ها

موسسه سیمای سبز رهایی

فعالیت ها

فعالیت های سیمای سبز زهایی در جهت کاهش آسیب اجتماعی

خانه میان راهی

خانه میان راهی ، سر پناهی امن جهت اقامت زنان و دختران بی سرپرست و دورمانده از کانون گرم خانواده است که در حال سپری کردن دوره بهبودی از اعتیاد می باشند

کمپ ترک اعتیاد بانوان

مرکز اقامتی کوتاه مدت درمان اعتیاد زنان (کمپ مرهم)

توزیع شام

توزیع شام و اقلام کاهش آسیب در پاتوق های شبانه مصرف کنندگان مواد شهر تهران

امداد رسان سیار

 متشکل از تیم های دونفره از گروه همسان هستند که توانایی برقراری ارتباط موثر با معتادین خیابانی را دارند.

باشگاه مثبت

باشگاه مثبت فضایی است جهت ارتباط و ارائه خدمت به افرادی که با اچ.آی.وی/ ایدز زندگی می کنند.

کارآفرینی و اشتغال

به منظور افزایش انگیزه پایداری دوره سلامت بهبود یافتگان به ویژه خانمها و همچنین کمک به تامین معیشت آنها

اداره ی آموزش و پیشگیری

فعالیت های این اداره در راستای ارتقاء سطح اطلاعات عمومی اجتماع بوده و سعی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سطح جامعه را دارد.

کلینیک سوء مصرف مواد سلامتیاران

با هدف درمان سوء مصرف مواد با شیوه داروهای شبه افیونی و درمان روانشناختی

پایگاه خدمات اجتماعی

پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و مشارکت از طریق مشاوره ، مددکاری، ارجاع و آموزش

مددسرا ها اضطراری یا شلتر 

مددسرا ها اضطراری یا شلتر  سرپناه امنی جهت استقرار شبانه ی بی سرپناه و بی خانمان شهر میباشد

مرکز گذری کاهش آسیب (DIC)

مر كز گذري (Drop in Center) مکانی است که به کاش آسیب و كنترل آسیب های ناشی از اعتياد می پردازد و مصرف کنندگان مواد دارای رفتارهای پرخطر و تزریق کننده که در معرض ابتلا به بيماري هاي عفوني نظير( ايدز و هپاتیت) هستند، از خدمات رايگان این مرکز استفاده می نمایند.

Activities

Simaye sabze Rahayie Activities
توزیع شام و توزیع لوازم کاهش آسیب

داوطلبان و خیرین موسسه سیمای سبز رهایی، شنبه شب ها خواب شبانه را زیر پا می گذارند و وارد پاتوق های مصرف کنندگان مواد می شوند و به توزیع لوازم کاهش آسیب مانند سوزن، سرنگ یک بار مصرف ، وسایل بهداشتی و پانسمان زخم ها در محل میپردازند و در کنار آن به  توزیع شام می پردازند تا بخشی از سوتغذیه حاصله را  کاهش دهند و در نهایت زنان و مردان مصرف کننده ای که در برابر اعتیادشان عاجز شده اند را به صورت تمایلی به مراکز اقامتی میان مدت درمان اعتیاد (کمپ) مجاز بهزیستی می سپارند

مرکز اقامتی کوتاه مدت درمان اعتیاد زنان (کمپ مرهم)

1) پذیرش2)غربالگری 3)سم زدایی  4)خوابگاه  5)وعده های غذایی 6)نظافت 7)معاینه و مشاوره 8)کلاس های روانشناسی و سایر کلاسهای آموزشی 9)کارآفرینی و حرفه آموزی10) ورزش و سرگرمی

خانه ی میان راهی :

خدمات قابل ارائه :

 • تشکیل پرونده و انجام آزمایش های ویژه عدم اعتیاد و بارداری
 • خدمات بهداشت و درمان
 • اقدامات روانشناسی ، مددیاری اعتیاد و مددکاری
 • اسکان شبانه روز ی به همراه غذا
 • آموزش روانی افراد آسیب دیده در حال بهبودی از اعتیاد
 • ارتباط موثر، اتصال افراد آسیب دیده در حال بهبودی از اعتیاد به گروه های خودیاری و انجمن معتادان گمنام (NA)
 • کارآفرینی و حرفه آموزی
 • ایجاد اشتغال
 • حمایت جهت صدور شناسنامه
 • دفترچه بیمه سلامت
 • کمک به تحصیل
 • ایجاد محیط تفریحی و ورزشی مانند پخش موسیقی و فیلم،اردو های زیارتی و تفریحی

کارگاه کارآفرینی و اشتغال

در حال حاضر کارگاه خیاطی با در اختیار داشتن اساتید و پرسنل مجرب، به روش آموزش حین اشتغال، در فضایی مناسب بهبود یافتگان را مشغول به کار نموده است.در این راستا با برقراری ارتباط با سازمانها و شرکتهایی که نسبت به مسئولیت اجتماعی خود حساس میباشند و با گرفتن سفارش پوشاک و کالاهای مرتبط از آنها، چرخه تولید را فعال نگاه داشته ایم.

عواید حاصل از این کار علاوه بر تخصیص به افراد شاغل در کارگاه، صرف اجرا و توسعه طرحهای موسسه میگردد.

مر كز گذري (Drop in Center)

در مراکز گذری به افراد دارای رفتارهای پرخطر، به ویژه مصرف کنندگان تزریقی مواد کارتن خواب که تمایل و توانایی ترک ندارند، خدمات کاهش آسیب شامل، توزیع سرنگ و سوزن وکاندوم استریل رایگان، پمفلت های آموزشی و آموزشهای مرتبط آنها ارائه میشود. همچنین از طریق تیم ها و گشت های سیار به افراد دارای رفتارهای پرخطر که به مرکز مراجعه نمی کنند نیز خدمات کاهش آسیب میگردد.

تیم امداد رسان سیار

تیم سیار به نزد به معتادین خیابانی سرنگ، سوزن، پد الکی و کاندوم ارایه می دهند و اعضای تیم بامصرف کنندگان در خصوص راه های انتقال اچ.آی.وی/ ایدز صحبت کرده و آنان را به مرکز گذری جهت دریافت خدمات تکمیلی کاهش آسیب ارجاع می دهند.

 

مددسرای اضطراری یا شلتر

 • پذیرش و شناسایی اولیه مددجویان
 • خدمات نگهداری و اسکان
 • خدمات مددکاری
 • خدمات بهداشتی
 • خدمات تغذیه ای

باشگاه مثبت

برای مبتلایان به اچ آی وی

 • ارایه خدمات آموزشی: شامل برگزاری کلاس های ارتقاء آگاهی از بیماری ایدز و ویروس HIV، کلاس های مهارت زندگی، مهارت فرزند پروریو آموزش های جانبی برحسب نیاز اعضاء، تهیه و اهدا لوازم تحریر به فرزندان اعضا باشگاه
 • ارایه خدمات ورزشی: از قبیل تهیه فضای ورزشی و ارائه لوازم ورزشی
 • ارائه خدمات تفریحی: از قبیل برگزاری جشن، تهیه بلیط سینما، بازدید و گردش در مراکز تفریحی
 • ارائه خدمات و مددکاری: نیاز سنجی و توزیع لوازم مورد نیاز ایشان در برنامه بازدید از منزل
 • ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی: اعضای باشگاه می توانند جهت دریافت خدمات مشاوره به روانشناس باشگاه مراجعه کنند
 • ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی: شامل پرداخت کمک هزینه های پزشکی و بهداشتی، ویزیت رایگان پزشک عمومی، خدمات پانسمان و …..

 

پایگاه خدمات اجتماعی:

پایگاه مددکاری اجتماعی با شناسایی انواع مشکلات و آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد، کارتن خوابی، کودکان کار و زنان بی سرپرست و… از طریق مددکار، ضمن مشاوره نسبت به ارجاع این اقشار آسیب دیده به سازمان های دولتی و غیر دولتی ارائه دهنده ی این خدمات در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از بروز مجدد این آسیب ها اقدام می نمایند.

 

اداره ی پیشگیری و آموزش :

این برنامه شامل: اجرای پروژه پیشگیری از اعتیاد به صورت اجتماع محور در محیط های شهری، روستایی، کاری و آموزشی از قبیل مدارس، شرکت ها، خانه های فرهنگ روستایی، مساجد، سراهای محله و… در قالب برگزاری کلاس های آموزشی، کارگاه، سمینار با موضوعات آسیب های اجتماعی و مهارت های زندگی می باشد.

مرکز درمان سوء مصرف مواد سلامت یاران :

برنامه های مرکز :

درمان نگهدارنده با متادون

درمان نگهدارنده با بوپره نورفین

مشاوره و درمان روان شناختی

درمان محرک ها از طریق برگزاری جلسات ماتریکس

 

parallax layer
گر می خواهی خوشبخت باشی برای خوشبختی دیگران بكوش، زیرا آن شادی كه ما به دیگران میدهیم به دل خود ما برمی گردد
بودا

سیمای سبز رهایی

توضیحی مختصر در مورد فعالیت های سیمای سبز رهایی

درباره ما

موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی از سال 1385 به عنوان نهادی غیر انتفاعی و غیر دولتی به عنوان وظیفه انسانی و در راستای اهداف و رسالت خود، فعالیتش را جهت حمایت، درمان و کاهش آسیب بیماران اعتیاد و افرادی که با اچ.آی.وی/ ایدز زندگی می کنند، آغاز نموده است.موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی با کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد، اچ.آی.وی/ ایدز و رفتارهای پر خطر، امید به زندگی را بالا برده و سلامت جامعه را افزایش می دهد. این موسسه به منظور نیل به این مهم در سطح میهن عزیزمان فعالیت خود را با تکیه بر آموزش، فرهنگ سازی، حمایت و توانمند سازی آغاز نموده است

فعالیت ها

پایگاه خدمات اجتماعی

یکی دیگر از خدمات مرکز گذریDIC( ، گشت امداد سیار است. امداد رسان سیار متشکل از تیم های دونفره از گروه همسان هستند که  توانایی برقراری ارتباط موثر با معتادین خیابانی را داشته و به طور روزانه در محیط های محل تجمع و یا مصرف معتادین تزریقی اقدام به گشت زنی می نمایند.در این گشت زنی ؛ سرنگ و سوزن های آلوده رها شده در سطح شهر را جمع آوری می شود تا علاوه بر برقراری امنیت بهداشتی برای اعضای جامعه  از استفاده مجدد آنها توسط معتادین  تزریقی جلوگیری شود. تیم سیار به نزد به معتادین خیابانی سرنگ، سوزن، پد الکی و کاندوم ارایه می دهند و اعضای تیم بامصرف کنندگان در خصوص راه های انتقال اچ.آی.وی/ ایدز صحبت کرده و آنان را به مرکز گذری جهت دریافت خدمات تکمیلی کاهش آسیب ارجاع می دهند.

باشگاه مثبت

باشگاه مثبت فضایی است جهت ارتباط  و ارائه خدمت به افرادی که با اچ.آی.وی/ ایدز زندگی می کنند.از آنجا که این افراد بعضا به دلیل نا آگاهی و نه ارتکاب جرم دچار این مسئله شده اند، این مجموعه بر اساس رسالت خود، ارائه خدمات رفاهی، اجتماعی و آموزشی به ایشان را وظیفه خود می داند.هر ساله و با توجه به نیاز اعضاء باشگاه، خدماتی برای ارائه به آنها در نظر گرفته می شودکه به تعدادی از این خدمات اشاره می نماییم:

 • ارایه خدمات آموزشی: شامل برگزاری کلاس های ارتقاء آگاهی از بیماری ایدز و ویروس IdsuihsgduHIV، کلاس های مهارت زندگی، مهارت فرزند پروریو آموزش های جانبی برحسب نیاز اعضاء، تهیه و اهدا لوازم تحریر به فرزندان اعضا باشگاه
 • ارایه خدمات ورزشی: از قبیل تهیه فضای ورزشی و ارائه لوازم ورزشی
 • ارائه خدمات تفریحی: از قبیل برگزاری جشن، تهیه بلیط سینما، بازدید و گردش در مراکز تفریحی
 • ارائه خدمات و مددکاری: نیاز سنجی و توزیع لوازم مورد نیاز ایشان در برنامه بازدید از منزل
 • ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی: اعضای باشگاه می توانند جهت دریافت خدمات مشاوره به روانشناس باشگاه مراجعه کنند
 • ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی: شامل پرداخت کمک هزینه های پزشکی و بهداشتی، ویزیت رایگان پزشک عمومی، خدمات پانسمان و …..

امدادرسان سیار

یکی دیگر از خدمات مرکز گذریDIC( ، گشت امداد سیار است. امداد رسان سیار متشکل از تیم های دونفره از گروه همسان هستند که  توانایی برقراری ارتباط موثر با معتادین خیابانی را داشته و به طور روزانه در محیط های محل تجمع و یا مصرف معتادین تزریقی اقدام به گشت زنی می نمایند.

در این گشت زنی ؛ سرنگ و سوزن های آلوده رها شده در سطح شهر را جمع آوری می شود تا علاوه بر برقراری امنیت بهداشتی برای اعضای جامعه  از استفاده مجدد آنها توسط معتادین  تزریقی جلوگیری شود.

تیم سیار به نزد به معتادین خیابانی سرنگ، سوزن، پد الکی و کاندوم ارایه می دهند و اعضای تیم بامصرف کنندگان در خصوص راه های انتقال اچ.آی.وی/ ایدز صحبت کرده و آنان را به مرکز گذری جهت دریافت خدمات تکمیلی کاهش آسیب ارجاع می دهند.

اعضاء تیم در صورت مشاهده اماکن مصرف معتادین که عمدتا در مکان های بی دفاع شهری و خارج از گذر عمومی جامعه امی باشد ، سرنگ و سوزن یکبار مصرف قرارداده تا در صورت مراجعه معتادین به محل مصرف، سرنگ و سوزن نو در اختیار داشته باشند.

تیم های سیار این مجموعه در خلازیر، تهرانسر و شهرقدس اقدام به راه اندازی تیم امدادرسان سیار نموده اند.

توزیع شام

اغلب کودکان نیمه شب در خانه های خود می خوابند، اما در خیابان های شهر تهران مادران و پدران بی خانمانی هستند که بی پناهی را میراث فرزندانشان کرده اند و مدتی است چشم انتظار شب هایی اند که دوستانی با دستان مهر برایشان غذا، لباس، سرنگ و سوزن استریل و اقلام بهداشتی رایگان ببرند. داوطلبان و خیرین موسسه سیمای سبز رهایی، مهربانی را لقمه و بخشش را هدیه به بی خانمانان شهر تهران می کنند؛ خواب شبانه را زیر پا می گذارند و وارد پاتوق های مصرف کنندگان مواد می شوند و به همدردان و هم نوعان خود، امید به بهبودی و پیام پاکی می دهند و زنان و مردان مصرف کننده ای که در برابر اعتیادشان عاجز شده اند را به صورت تمایلی به مراکز اقامتی میان مدت درمان اعتیاد (کمپ) مجاز بهزیستی می سپارند و هزینه درمان آنها را عهده دار می شوند و آنان را تحت حمایت های مادی و معنوی خود قرار می دهند.

رسالت ما: “از دیدگاه ما زیستن در محیط سالم حق طبیعی همگان است و کسانیکه به هر طریق با آسیب های اجتماعی درگیر شده اند باید بتوانند بدون هیچ تبعیضی خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایند”. این موسسه در راستای رسالت خود، شب هایی در هفته بین کارتن خواب ها و مصرف کنندگان مواد در پاتوق های شهر تهران شام شبانه و اقلام کاهش آسیب توزیع می کنند و این غذا بهانه ای می شود تا بیماران مصرف کننده ای که تمایل به قطع مصرف مواد دارند، با افراد بهبود یافته تحت پوشش موسسه همراه شوند و جهت درمان اعتیاد مراجعه نمایند.

کارآفرینی و اشتغال

به منظور افزایش انگیزه پایداری دوره سلامت بهبود یافتگان به ویژه خانمها و همچنین کمک به تامین معیشت آنها و کمک به فراگیری یک حرفه با هدف توانمند سازی گروه هدف توانمندسازی ، این موسسه اقدام به راه اندازی کارگاه اشتغال نموده است .

در حال حاضر کارگاه خیاطی با در اختیار داشتن اساتید و پرسنل مجرب، به روش آموزش حین اشتغال، در فضایی مناسب بهبود یافتگان را مشغول به کار نموده است.در این راستا با برقراری ارتباط با سازمانها و شرکتهایی که نسبت به مسئولیت اجتماعی خود حساس میباشند و با گرفتن سفارش پوشاک و کالاهای مرتبط از آنها، چرخه تولید را فعال نگاه داشته ایم.

عواید حاصل از این کار علاوه بر تخصیص به افراد شاغل در کارگاه، صرف اجرا و توسعه طرحهای موسسه میگردد.

همچنین موسسه درصدد است با راه اندازی مشاغل دیگر نسبت به افزایش ظرفیت پذیرش و افزایش سطح تخصص مدد جویان اقدام نماید.

کمپ ترک اعتیاد بانوان

مددجویان به صورت اختیاری و یا با دستور قاضی ویا با  معرفی از سوی خانواده، معرفی از طرف ارگانهای دولتی، به مرکز  وارد می شوند. با ورود هر مددجو پرونده ای ویژه آنان تشکیل می گردد و به صورت روتین از تمامی مددجویان سه آزمایش توسط کیت های تشخیص بارداری، مورفین و مت آمفتامین، انجام می گیرد.

پرونده مددجویان شامل فرم های زیر می باشند :

 • اطلاعات فردی و سوابق رفتاری بیمار که توسط مدیر داخلی کمپ تکمیل می گردد
 •  تعهد نامه که توسط بیمار/معرف/خانواده تکمیل می گردد
 • گزارش وضعیت بالینی بیمار که توسط پزشک عمومی تکمیل می گردد
 •  گزارش وضعیت روانی و اقدامات مشاوره و روانشناسی بیمار که توسط کارشناس ارشد یا کارشناس روانشناسی مرکز تکمیل می گردد
 • گزارش وضعیت اجتماعی و خانوادگی بیمار که توسط مددکار اجتماعی مرکز تکمیل می گردد

این اقدامات جهت بررسی وضعیت جسمانی، روانی، خانوادگی و اجتماعی مددجویان صورت می گیرد تا بیماران طی مدت اقامتشان در مرکز مبتلا به بیماری خاصی نباشند، روانشناس مرکز بتواند فعالیت های روان درمانی خود را ادامه دهد و مددکار مرکز بتواند بیمار را درصورتیکه امکان اتصال به خانواده اش وجود داشته باشد، جهت آن اقدام نماید و یا بیمار را به مراکز حمایتی متصل نماید

پایگاه مدد کاری

مر كز گذري (Drop in Center) مکانی است که به کاش آسیب و كنترل آسیب های ناشی از اعتياد می پردازد و مصرف کنندگان مواد دارای رفتارهای پرخطر و تزریق کننده که در معرض ابتلا به بيماري هاي عفوني نظير( ايدز و هپاتیت) هستند، از خدمات رايگان این مرکز استفاده می نمایند.

مرکز کاهش آسیب تهرانسر بر اساس مجوز شماره 1923/717/197سازمان بهزیستی  استان تهران در مورخ  1391/10/30 با همکاری شهرداری منطقه 21 که فضای ساختمانی آن را در اختیار موسسه قرار داد افتتاح گردید.

از خدمات مراكز گذري كاهش آسيب می توان به مواردی همچون ارائه خدمات بهداشت و درمان، اطلاع رسانی وافزايش آگاهي مصرف كنندگان مواد و خانواده هایشان، برقراری ارتباط مصرف کنندگان مواد با گروههاي خودياري همچون معتادان گمنام، آموزش نحوه تزريق صحیح و بهداشتی و ارائه سرنگ و سوزن استریل، ارجاع به مراكز درماني و ارائه خدمات رفاهی اشاره کرد. همچنین در این مراکز مصرف کنندگان مواد کارتن خواب و بی خانمان می توانند از سرویس بهداشتی و حمام (شوینده بدن و لباس) استفاده نمایند. انجام مصاحبه انگيزشي، تامين يك وعده غذای گرم، پوشاك و ارجاع به مراکز مشاوره و كلينيك هاي مثلثي براي انجام آزمایش های هپاتيت و ايدز از وظايف دیگر مراكز گذري است. تمامی خدمات قابل ارائه در این مراکز رایگان می باشد.

خانه میان راه

خانه میان راهی ، سر پناهی امن جهت اقامت زنان و دختران بی سرپرست و دورمانده از کانون گرم خانواده است که در حال سپری کردن دوره بهبودی از اعتیاد می باشند. این مرکز مجال بازگشت مجدد این افراد به جامعه و  زندگی دوباره را فراهم می سازد.

موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی در خرداد ماه 1393 با همکاری سازمان بهزیستی استان تهران، اولین مرکز توانمند سازی و جامعه پذیری بانوان بهبودیافته از اعتیاد را با مجوز رسمی از آن سازمان در شهر تهران، راه اندازی کرد.

طی دوره اقامت رایگان زنان و دختران در حال بهبودی از اعتیاد در این مرکز، مددکاران و روانشناسان و کادر پزشکی به رسیدگی وضعیت روانی، جسمانی  ایشان  می پردازند و در عین حال سعی در فراهم کردن فرصت های شغلی و زمینه سازی جهت زندگی مستقل برای ایشان می کنند و در صورت لزوم از سازمانها و ارگانها و خیرین و  موسسات  دولتی و غیر دولتی جهت ارجاع و کمک رسانی استفاده می نمایند.

خدمات قابل ارائه :

 • تشکیل پرونده و انجام آزمایش های ویژه عدم اعتیاد و بارداری
 • خدمات بهداشت و درمان
 • اقدامات روانشناسی ، مددیاری اعتیاد و مددکاری
 • اسکان شبانه روز ی به همراه غذا
 • آموزش روانی افراد آسیب دیده در حال بهبودی از اعتیاد در زمینه های پیشگیری از وسوسه و عود مجدد، تاب آوری، درمانهای شناختی رفتاری، آموزش مهارتهای زندگی، شناخت بیماری های مقاربتی و چگونگی پیشگیری از ابتلا به آنها
 • ارتباط موثر، اتصال افراد آسیب دیده در حال بهبودی از اعتیاد به گروه های خودیاری و انجمن معتادان گمنام (NA)
 • کارآفرینی و حرفه آموزی
 • ایجاد اشتغال
 • حمایت جهت صدور شناسنامه
 • دفترچه بیمه سلامت
 • کمک به تحصیل
 • ایجاد محیط تفریحی و ورزشی مانند پخش موسیقی و فیلم،اردو های زیارتی و تفریحی

کلینیک درمان سوء مصرف سلامت یاران

کلینیک درمان سوء مصرف سلامت یاران با مجوز شماره ش/ب/1392/899 وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی شهید بهشتی در مورخه 1392/02/25 با مسئولیت فنی آقای دکتر محمد علی صالحی فر و با هدف درمان سوء مصرف مواد با شیوه داروهای شبه افیونی و درمان روانشناختی در شهرستان قدس افتتاح شد. کلینیک هم اکنون در شیفت عصر فعال است و از امکانات پرستاری و روانشناسی با متدهای درمان شناختی رفتاری و ماتریکس برخوردار است.

کلینیک سوء مصرف مواد سلامتیاران با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1392 تاسیس شد.

برنامه های مرکز :

درمان نگهدارنده با متادون

درمان نگهدارنده با بوپره نورفین

مشاوره و درمان روان شناختی

درمان محرک ها از طریق برگزاری جلسات ماتریکس

فرایند درمان کلینیک سلامت یاران:

 • مراجعه بیمار داوطلب قطع مصرف مواد به مرکز
 • مصاحبه اولیه و تشکیل پرونده توسط روانشناس مرکز
 • ویزیت پزشک و بررسی وضعیت مصرف مانند نوع، شیوه و مقدار ماده مصرفی
 • تعیین نوع درمان، دارو و میزان آن توسط پزشک دوره دیده
 • انجام درمان دارویی و غیر دارویی توسط تیم درمانی
 • پیگیری درمان بیماران مرکز
 • ارجاع بیماران به گروههای خود یاری(NA)

پایگاه خدمات اجتماعی

با توجه با انواع آسیب های اجتماعی، ضرورت وجود پایگاهی جهت پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی غیر قابل انکار است.

پایگاه مددکاری اجتماعی با شناسایی انواع مشکلات و آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد، کارتن خوابی، کودکان کار و زنان بی سرپرست و… از طریق مددکار، ضمن مشاوره نسبت به ارجاع این اقشار آسیب دیده به سازمان های دولتی و غیر دولتی ارائه دهنده ی این خدمات در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از بروز مجدد این آسیب ها اقدام می نمایند.

در این راستا و با توجه به مسئولیت اجتماعی خطیر در حوزه آسیب های اجتماعی، موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی اقدام به راه اندازی و تاسیس پایگاه های خدمات اجتماعی به منظور کمک رسانی به اقشار آسیب دیده، نموده است.

جامعه هدف:

افراد آسیب دیده اجتماعی شهر تهران

هدف کلی :

پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و مشارکت از طریق مشاوره ، مددکاری، ارجاع و آموزش

اهداف اختصاصی:

–       تشکیل بانک اطلاعاتی از آسیب های اجتماعی، آسیب دیدگان و نقاط آسیب خیز

–       ارتقاء سطح اطلاعات و داده های علمی از آسیب های اجتماعی و نقاط ویژه اجتماعی

–       افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات اجتماعی

–       ظرفیت سازی و جلب مشارکت نهادهای دولتی و غیردولتی

–       تشکیل هسته های مداخله گر مردمی در جهت حل مشکلات محله

–         کاهش آسیب پذیری شهروندان در نقاط آسیب زا

–         ارتقاء آگاهی شهروندان در حوزه آسیب ها ی اجتماعی

–         ارائه خدمات اجتماعی به آسیب دیدگان دارای نیازهای ویژه

–        ایجاد فضای مشارکت برای خیرین

مددسرای اضطراری یا شلتر

مددسراها‌ی اضطراری یا شلتر  سرپناه امنی  جهت استقرار شبانه ی بی سرپناه و بی خانمان شهر میباشد که علاوه بر جلوگیری از تمرکز و تجمع افراد آسیب دیده اجتماعی در رفع نیازهای این قشر آسیب دیده نیز اقدام مینماید . از خدمات این مرکز میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • پذیرش و شناسایی اولیه مددجویان
 • خدمات نگهداری و اسکان
 • خدمات مددکاری
 • خدمات بهداشتی
 • خدمات تغذیه ای

 

ساعت کاری مددسرا از ساعت 5 بعداظهر تا 8 صبح می باشد .

 
عضو
 
تحت حمایت
 
مدد کار
parallax layer

 سیمای سبز رهایی

  برای همیاری با سیمای سبز رهایی به ما بپیوندید