کاهش آسیب اعتیاد عملکردی تدریجی است

by نیما سیما, جولای 28, 2018

مسئول کاهش آسیب دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی اظهار داشت: دفتر کاهش آسیب اعتیاد سازمان بهزیستی سعی دارد تا آسیب های عمیق و سنگین افراد معتاد را در دوره های زمانی بلند مدت به صورت تدریجی رفع کند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی برنامه های پیشگیری، درمان و حمایت از کاهش آسیب اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در سال جاری، با حضور دکتر کامبیز محضری (مسئول کاهش آسیب دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر کامبیز محضری با اشاره به اهمیت کاهش آسیب در حوزه اعتیاد، گفت: موضوع کاهش آسیب با پیشگیری و درمان اعتیاد تفاوت های بسیاری را دارد.

وی افزود: برنامه های مربوط به کاهش آسیب اعتیاد محدود به افرادی است که از قبال مصرف مواد مخدر بیشترین آسیب ممکن را جذب کرده و به حاشیه رانده شده اند.

مسئول کاهش آسیب دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی با اشاره به این که کاهش آسیب منحصر به افراد محروم است، اظهار داشت: بخش عمده ای از معتادین مورد نظر دفتر کاهش آسیب سازمان بهزیستی کسانی هستند که مواد مخدر را به صورت تزریقی مصرف می کنند.

وی اضافه کرد: دفتر کاهش آسیب اعتیاد سازمان بهزیستی سعی دارد تا آسیب های عمیق و سنگین افراد معتاد را در دوره های زمانی بلند مدت به صورت تدریجی رفع کند.

دکتر کامبیز محضری با اشاره به ارتباط بیماری ایدز با اعتیاد، تصریح کرد: کاهش آسیب در اعتیاد می تواند از شیوع بیماری های همراه با مصرف مواد مخدر مانند ایدز جلوگیری کرده و با اقدامات مختلف سلامت نسبی بخش عمده ای از معتادان آسیب دیده را حفظ کند.

وی با اشاره به این که کاهش آسیب عملکردی تدریجی و لاک پشتی است، اظهار داشت: کاهش آسیب بدون توجه به درمان یا رفع کامل اعتیاد با اقدامات مختلف خود در تلاش است تا فرد معتاد آسیبی مضاعف بر مصرف مواد مخدر نبیند.

مسئول کاهش آسیب دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی در ادامه افزود: درمان اعتیاد مرحله بعد از کاهش آسیب است، چرا که یک معتاد آمیخته به آسیب های مختلف جسمی و روانی نمی تواند به یک باره مصرف مواد را قطع کرده و وارد مسیر درمان شود.

وی ادامه داد: اقدامات کاهش آسیب به دلیل راحت بودن و بار روانی همراه با مصرف مواد اثرات مطلوب و بلند مدتی را در قشر معتادان آسیب دیده دارد.

دکتر کامبیز محضری اضافه کرد: بسیاری از معتادان تحت نظر در مرحله کاهش آسیب پس از طی مراحل مختلف به صورت خودجوش وارد مسیر درمان اعتیاد می شوند.

منبع: رادیو گفتگو

No Comments


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم نشانه گذاری شده اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*