واقعیت‌ها درباره‌ی مواد مخدرهای مختلف

by نیما سیما, جولای 12, 2018

ماریجوانا

آیا ماریجوانا یک ماده‌ی دم دستی است که راه را برای مواد پر خطر دیگر باز می‌‎کند؟

ماده‌ی مخدر گل یکی از در دسترس‌ترین ماده‌‌های غیر قانونی است. بنابراین کسانی که از مواد غیر قابل دسترس مانند هرویین و کوکایین در معرض شانس بیشتری برای امتحان این ماده هستند. برای بیشتر مردم ماریجوانا نقطه‌ی پایانی استفاده از مواد است تا اینکه دری باشد برای استفاده از مواد خطرناک دیگر. تحقیقات جدید نشان داده است که ماریجوانا می‌تواند یک ماده برای خروج از مواد خطرناک دیگر باشد. چون آسیب‌های ماریجوانا به مراتب کم تر از آن‌هاست.

رابطه‌ی ماریجوانا و سرطان

بر اساس مطالعاتی که از لحاظ علمی قابل اعتماد است، کشیدن ماری جوانا طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، ملانوم، پروستات، پستان یا رحم همراه نیست.

دانشمندان بر این باورند که خواص ضد اکسیدانی ماری جوانا ممکن است از اثرات هر گونه مواد شیمیایی سرطان‌زا که در دود ماری جوانا وجود دارد جلوگیری کند، بنابراین بدن را در مقابل تاثیر دود محافظت می کند. این تنها یک شگفتی بزرگ برای اکثر مردم است، اما این فقط آغاز است.

یک مطالعه در سال 2009 درواقع نشان داد که سیگار کشیدن ماری جوانا در طول یک دوره 20 ساله درواقع با کاهش خطر سرطان سر و گردن همراه بود. درواقع، برخی از مواد شیمیایی ماری جوانا مانند THC و به ویژه CBD، موجب ترویج و افزایش مرگ و میر سلول های تومور شده اند و به‌عنوان ابزار موثر در درمان سرطان نشان داده اند.

کشیدن با ماریجوانا با هیچ عارضه دائمی ریه مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، آمفیزم یا کاهش عملکرد ریه ارتباط ندارد – حتی بعد از سال های استفاده مکرر.

جالب اینجاست که ماری جوانا در مناطقی که غیرقانونی است، سم تر است. زیرا از آنجایی که وقتی دسترسی به یک ماده خاص، پراکنده، مخاطره آمیز و محدود است، مصرف کنندگان و تولید کنندگان برای استفاده یا فروش مواد قوی تر و دارای اثر بیشتر انگیزه می گیرند.

هنگامی که دسترسی کنترل و کنترل می شود، همانطور که در ایالات متحده که ماریجوانا پزشکی قانونی است، ما انواع مختلفی از قدرت، از جمله ماری جوانا را که تقریبا هیچ علامتی از THC نیست، اما در کانابیدیول بالا (CBD) – که درمانی است، اما نه روانگردان، مشاهده می کنیم.

 

روش های مختلف مصرف ماریجوانا نیز می تواند بر قدرت ماری جوانا تاثیر بگذارد. مثلا مواد خوراکی ماریجوانا می توانند یک اثر مضر قوی داشته باشند و طولانی تر از کشیدن و دود کردن باشد. مهم است که دوز را تنظیم کنید و به یاد داشته باشید که ممکن است یک ساعت طول بکشد تا غذای ماری جوانا اثر کند.

 

اگر شما خودتان آن را استفاده کرده اید یا از کسی که تحت تاثیر ماری جوانا بوده پرسیده باشید، می دانید که “بالا بودن” می تواند طرز فکرو رفتارشخص را  تغییر دهد .

برخی از اثرات کوتاه مدت ممکن است شامل تغییر فوری در افکار، ادراکات و پردازش اطلاعات باشد. فرایند شناختی که به وضوح تحت تأثیر ماری جوانا قرار می گیرد، حافظه کوتاه مدت است، اما این معمولا به محض اینکه فرد دیگر آلوده نیست ناپدید می شود. هیچ شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که حتی ماری جوانا که در طولانی مدت است حافظه و سایر توابع شناختی را مختل کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که استفاده از ماری جوانا سنگین در دوران نوجوانی، در مغز تاثیر می گذارد، در حالی که سایر مطالعات هیچ اثری نداشته اند. روشن است که تحقیقات بسیار بیشتر مورد نیاز است. به شدت توصیه می شود که نوجوانان از ماری جوانا استفاده نکنند زیرا مغز آن‌ها هنوز در حال توسعه است و به ویژه بخشی از مغز که کنترل رشد احساسی را کنترل می کند حساس است.

شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که ماری جوانا برخی از اختلالات روانپزشکی را در افراد سالم ایجاد می کند. به طور کلی، میزان اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روانپزشکی حتی در دوره های زمانی که میزان استفاده از ماری جوانا افزایش یافته است، یکنواخت است.

این بدان معنا نیست که ارتباط بین مواد روانگردان و عملکرد ذهنی وجود ندارد. برخی از اثرات استفاده از ماری جوانا می تواند شامل احساس هراس، اضطراب و پارانویا باشد، اما این اثرات موقت هستند.

No Comments


نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم نشانه گذاری شده اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*